Od Tatier k Dunaju...

Autor: Pavol Zemko | 21.8.2014 o 12:49 | (upravené 10.9.2014 o 18:05) Karma článku: 4,01 | Prečítané:  1012x

Zážitky z krásneho podujatia štafetového behu Od Tatier k Dunaju.

Nebolo ma treba dlho prehovárať, keď sa ma priateľ opýtal, či by som mohol doplniť súťažné družstvo tzv. Slimákov v známom štafetovom behu Od Tatier k Dunaju. Kedysi dávno som bol aktívny pretekár v behoch na stredné a dlhé trate, ale bol som viac usilovný ako nádejný... Láska k atletike a k športu mi však celkovo zostala a v súčasnej dobe pôsobím ako predseda klubu a tréner mládeže v Atletickom klube ZŤS Martin. Výborná myšlienka v dobrom období rozmachu popularity behania padla na úrodnú pôdu. Bol som hlavne zvedavý na organizáciu a logistiku tak náročného podujatia, nakoľko aj my u nás v Martine organizujeme pomerne veľké atletické podujatia a radi sa poučíme, prípadne načerpáme inšpiráciu. Okamžite po príchode na štart v Jasnej nás pohltila súťažná atmosféra a bolo vidno na pretekároch všetkých družstiev, že si chcú dobre zabehať, zasúťažiť a zabaviť sa. Absolvovať takýto pretek bez prípravy je síce možné, ale nepredpokladám, že by tam bolo príliš takých „supermanov“. To znamená, že tých cca 1800 bežcov pravidelne behá a je ochotných si zmerať sily s ostatnými atlétmi, a samozrejme otestovať aj svoju kondíciu, morálku a silu vôle. Bežať 3x 10 km v priebehu cca 24 hodín naozaj nie je také jednoduché. Vytrvalosť a zodpovednosť voči kolektívu je veľmi dôležitý faktor v tomto štafetovom behu. Sám som sa presvedčil na vlastnej koži, že sa to jednoducho len tak odklusať nedá. Nie že by som išiel na štart s takou taktikou, ale priznám sa, že som nepredpokladal až také výkony na hranici maxima, samozrejme v rámci mojej výkonnostnej úrovne. Bol som naozaj milo prekvapený výkonmi takmer všetkých štafiet, úžasnou motiváciou a povzbudzovaním.

Preteky prebiehali v duchu tolerancie, vzájomnej pomoci a disciplinovanosti. Pomyslíte si, čo to ten človek píše, aká eufória... Možno ešte nemá vyplavené z tela endorfíny. No môj pohľad na vec je naozaj triezvy a píšem to s odstupom času, aj keď ma nohy ešte stále bolia. Najviac ma potešilo, že sa na Slovensku okrem negatívnych správ z oblasti politiky, ekonomiky a medzinárodnej situácie vyskytnú ešte aj takéto pozitívne zážitky. Slovenský národ je húževnatý, pracovitý, a keď je dostatočne motivovaný, dokáže posúvať hranice vlastných možností.

Štafetového behu sa zúčastnila naozaj pestrá vzorka behajúceho slovenského národa od študentov, cez viacnásobné maminy až po dôchodcov, nechýbali ani  kvalitne trénovaní športovci. Všetci behali s tým, že chcú podať čo najlepší výkon a popritom väčšina štafiet mala dosť výrazné výkonnostné rozdiely jednotlivých členov štafiet. To znamená, že išlo o zábavu a o kolektív. Táto skutočnosť je fantastická, pretože ten lepší sa snažil ešte viac, aby vytvoril väčší náskok pred tým, ako odovzdá štafetu svojmu slabšiemu kolegovi. A ten slabší sa snažil svojím výkonom potvrdiť získaný náskok.

Tak by to malo byť aj v živote - správna motivácia, nadšenie pre dobrú vec a zodpovednosť voči ostatným by malo byť prioritou nášho súčasného žitia. A že sa to dá, sa môžete presvedčiť na vlastnej koži, aj v maratónskej obuvi.

Paľo

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?